Sık Sorulan Sorular

Ürünlerimiz ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası ülkemizde yasalarca mecburi kılınmış bir trafik güvencesidir.

Bilindiği üzere Türkiye’de yaşayan insanların günlük hayatlarında en sık rastladığı manzaralar arasında trafik kazaları yer alır. Bu bağlamda, trafik kazaları nedeniyle sık sık maddi ve bedeni kayıplar, hasarlar oluşmaktadır. Tam da bu hasarların oluştuğu noktada devreye Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko benzeri güvenceler girer.

Ülkemizde trafik sigortası uygulamasının zorunlu olmasının sebebi aslında bu sorunun cevabıyla doğrudan ilişkilidir. Bilindiği üzere dünya ortalaması baz alındığında yüksek sıklıkta trafik kazaları yaşayan bir ülkeyiz. Bu kazaların sayısının çokluğuna bağlı olarak, trafik kazaları sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetlerin sayısı da yükselebiliyor.

Bu tür istenmeyen durumlar yaşandıktan sonra insanların en azından maddi anlamda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak için ülkemizde Zorunlu Trafik Sigortası uygulaması yürürlükte. Bu sigorta sayesinde, araçta oluşan hasarlar dahil olmak üzere kaza nedeniyle ortaya çıkan sağlık problemleri, yaralanmalar ve ölümler için de maddi tazminat elde etme şansı doğuyor. Böylece kaza oranlarının yüksekliği sebebiyle mevcut olan mağduriyetlerin en aza indirilmesi sağlanıyor.

Kısacası, ülke çapında insanların kendilerini güvende hissettikleri bir trafik modeli sağlamanın temel taşlarından biri de trafik sigortaları diyebiliriz.

Trafik sigortasının devlet tarafından neden zorunlu hale getirildiğini hiç düşündünüz mü?

Birçok yasal düzenlemede olduğu gibi burada da kural koyucuların amacı toplum düzenini, güveni ve huzuru sağlamak. Bu noktada, trafik sigortası yaptırmadığınızda ilk olarak karşılaşacağınız şeyler, yasalarla belirlenmiş birtakım cezalar olacaktır. Bunun yanında, kendi açınızdan da yaşayacağınız birçok mağduriyete zemin hazırlamış olacaksınız. Sigortasız trafiğe çıktığınız zaman başınıza gelebilecek herhangi bir hasarlı kazada, karşı tarafa verdiğiniz hasarları cebinizden ödemek zorunda kalacak, belki de yüz binlerce liralık tazminat davaları ile muhatap olacaksınız.

Yabancı plakalı araçlarda eğer araç sahibi Türkiye sınırları içerisinde öngördüğü süreden daha uzun kalacak ise, poliçesinin süresi dolmadan yeni bir poliçe yaptırması gerekmektedir. Eğer poliçe yapılmaz ise trafik denetimleri sırasında bu durumun ortaya çıkması neticesinde, denetimi yapan ekiplerin araçları emniyet ile ortak çalışan otoparklardan birine çekme yetkisi vardır. Yani trafik çevirmesine, araç sigortanız olmadan yakalanırsanız öncelikle aracınız bağlanacaktır. Bu durumda varsa sigorta poliçenizi yoksa yeni sigortanızı yaptırıp, ilgili birimlere sunmanız gerekir.

Ancak yine de aracınızı otoparktan çıkarmak için belirlenmiş olan para cezasını ödemek zorunda kalırsınız.

Trafikte zarar gören 3. kişilerin maddi ve bedeni zararlarını karşılamak için zorunludur.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak, trafikte yasal olarak araç kullanmak için belirlenmiş ön koşullardan biridir. Zorunlu Trafik Sigortası yaptırılmamış veya günü geçmiş araçlar Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında trafiğe çıkma hakkına sahip değildir. Bu nedenle herhangi bir trafik denetimi (çevirme) sırasında Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmadığı anlaşılan araçlar hakkında cezai işlem uygulanır.

Trafik sigortaları ve kasko gibi hizmetlerin kazalar ile ilgili hasar karşılama işlemlerini yapabilmeleri için öncelikle kazaya ait hasat tespit tutanaklarının olması gerekir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin uygulaması olan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile (Apple Store ve Google Play üzerinden bu isimle telefonlara indirilebilir) kazanın nasıl olduğu anlatılır. Burada kazaya karışan taraflar, kendi açılarından kazanın nasıl gerçekleştiğini sanal ortamda kayda almış olurlar. Dilerlerse kazaya karışan taraflar, Kaza Tespit Tutanağı’nı form olarak da düzenleyebilirler. Kaza tespit tutanaklarının yasal olarak bildirilme süresi iki yıldır. İki yıldan sonra tutanak yasalar nezdinde zaman aşımına uğramış olarak kabul edilir. Araçta oluşan hasara ek olarak ölüm veya yaralanma gibi durumlar oluştuğunda ise bildirme süresi uzatılır. Eğer kazada bir kişi yaralanmış veya hayatını kaybetmiş ise zaman aşımı süresi 8 yıldır, yaralı veya ölü sayısı biri aşıyorsa süre 15 yıl olur.

Bununla birlikte, kazadan sonra çekilen kaza yeri ve araç fotoğrafları da bu tutanaklara eşlik eder.

Kazaya karıştan taraflardan kusurlu olanın Zorunlu Trafik Sigortası, karşı tarafın araç ve bedeni hasarını karşılar. Bu noktada, Zorunlu Trafik Sigortası teminatlar ve limitler dahilinde ve kusurluluk oranına göre hasarı karşılar.

Kusurlu tarafın kendi aracında oluşan hasar ise Zorunlu Trafik Sigortası kapsamına girmediğinden, bu kapsamda değerlendirilmez. Eğer kendi aracınızda oluşan hasarlar için de güvence istiyorsanız, yaptırmanız gereken sigorta türü kasko sigortasıdır.

Kısaca, Kasko sizin uğrayacağınız zararları karşılar. Zorunlu Trafik Sigortası ise sizin karşı tarafa vereceğiniz zararları karşılar.

Zorunlu Trafik Sigorta uygulamasından farklı olarak kendi aracınızda oluşan hasarı karşılayan kasko sigortasının kapsamı ve başlangıcı poliçe üzerinde yer alan poliçe başlangıç tarihi ile sabittir. Bu noktada, kasko sigortası başlamadan önce kayıtlara geçen herhangi bir kaza için kasko sigortasından bir tazminat talebinde bulunma şansınız yoktur.

Kasko sigortası kazaların dışında çalınma, kundaklama, yangın, doğal afetler vb. dış etkenlerle meydana gelen hasarları da güvence altına alır.

Bu koşulların geçerli olması için aracın rutin muayeneleri tamamlanmış ve zamanı geçmemiş şekilde hazır olması gerekir.

Kasko sigortasını Zorunlu Trafik Sigortası uygulamalarından ayıran en belirgin farkı, sigortalıya sağladığı avantajlardır.

Araç taşıma ruhsatına sahip tarifeli gemiler ve trenler ile yapılan taşıma işlemleri sırasında ortaya çıkan hasarlar, kasko sigortası kapsamına dahildir. Ancak bu şartlar dışında gerçekleştirilen nakil ve taşıma işlemlerinde oluşan hasarlar kasko sigortaları tarafından karşılanmaz.

Ayrıca trafikte resmi ekipler amirliğinde aracın bir sebepten ötürü çekilmesi sırasında oluşabilecek hasarlar da yine kasko tarafından karşılanan hasar türleri arasında yer alır.

Zorunlu Trafik Sigortası sadece maddi tazminat taleplerini teminat limitleri dahilinde karşılar. Manevi tazminat taleplerini karşılamaz.

Poliçe tanzimi için araç sahibinin pasaport bilgileri ile araca ait bilgilerin yer aldığı ruhsat yeterlidir.

Aracın yaşı 10 yaş üzerinde ise arıza durumunda poliçe süresince bir defa ile sınırlı olacak şekilde çekme hizmeti sunulur, kaza durumunda bir adet kısıtı yoktur. 10 yaş altında ise “poliçe süresince” arıza ve kaza durumunda herhangi bir adet sınırı bulunmamaktadır.

Icon